Most liked literatures:
1) Titanic
2) Science in th...
3) An unforgett...
4) A day in the ...
5) Hopeless
See more
Most viewed literatures:
1) Birds in my g...
2) Imaginary tri...
3) Hopeless
4) An unforgett...
5) Titanic
See more
 
YourLiterary | English Home page   Post your literature   Exchange ideas   Projects   Choose language
 
YourLiterary.com
Date today:
 
   
 
 
Poll:

Have you ever used the mobile version of YourLiterary.com?


Yes:
No:
ID: 160
Posted on: 2021-11-08 11:06:46
Hits: 213
Report

Likes: 0 Dislikes: 0

Title: A jane te kulturuar te rinjte shqipetar?

Type: Ese argumentuese
Theme: Kultura ne ditet e sotme!
Author: Geraldo Xhina
School: Isa Boletini
Class: 10-E
City: Tirane
E-mail: gerixhina6@gmail.com

Text
Nje pyetje qe sigurisht le vend per diskutim.Duke bazuar ne opinion personal,them se po,te rinjte shqipetar jane te kulturuar,dhe cka them vertetohet me se miri nga vete ata.Rastet kur te rinjte e sotem kane shpalosur edukaten e tyre jane te pafundme.Raste qe perfshijne veprimet ne nje dite te zakonshme,por edhe veprime te tjera.Ne 2021,ne kete kohe ku gjithcka ka perparuar,dhe eshte e nje tjeter niveli po ashtu edhe etika,respekti dhe kultura e te rinjve nuk ka bere perjashtim.Jane veprimet qofte te vogla ose qofshin ato te medha qe rrisin respektin e njerezve per brezin e kesaj kohe.Do permend disa nga rastet qe jam i sigurt qe te pakten nje here mund te kene rene ne syrin e gjithsecilit prej jush.Rasti me i shpeshte eshte ai i etikes qe te rinjte tregojne ne autobus,ku ne momentin qe nje i ose e moshuar hyn,gjithsecili prej tyre e ndjen si detyre per tua liruar vendin,ku si shperblim u mjafton nje falenderim ose nje bekim i tyre.Nje rast tjeter eshte ndihma qe e theksoj shumica sepse sigurisht ka edhe nga ata qe nuk u ben pershtypje por qe shumica nese do te shihnin nje te moshuar me qese te renda do te vraponin per tu ardhur ne ndihme.Dua te sqaroj se po marr si shembuj raste te cilat kane te bejne me njerez te moshuar por duhet permendur qe te rinjte jane te sjellshem dhe kur vjen puna te shoqeria e tyre,te pjestaret e tyre te familjes,te mesuesit,etj.Jam dakort dhe i vetedijshem qe bullizmi ekziston,por di gjithashtu qe ka te rinj qe e luftojne kte fenomen dhe kjo eshte dicka qe duhet te vleresohet te ato.E pranoj qe nese do futemi ne kerkim te te rinjeve qe jane te pakulturuar edhe mund te gjejme te tille por nuk mund te gjykojme nje fjale qe perfshin nje teresi aq te madhe individesh sic eshte termi "rini".Une jam pjese e ketij grupimi dhe e di se me aq sa mundem,deri ne limitet e mia i respektoj me te rriturit,dhe tregoj edukaten qe familja ime me ushqeu,tregoj etiken time dhe tregoj te ashtequajturen "kulture"!Latest comments!


Full name: leo
Email: gimixhina@gmail.com
Comment: fantastike<img src="/images/smilies/win.gif" border="0" title="/win" /><img src="/images/smilies/win.gif" border="0" title="/win" />fantastikeAdd your comment:

Country
Full name:
Email:
Comment:
Security question What is the sum of these 2 numbers:
7 + 2 =
Most used icons: See more
You can insert up to icons in your comment ! If you insert more, your comment will not be posted.